نام شهید شهید غلامرضا سلطانی
نام پدر عطاء الله
تاریخ تولد 1322
سطح تحصیلات مجتهد
وضعیت تأهل متأهل
تعداد فرزندان 1 پسر و 3 دختر
شغل شهید نماینده مردم کرج
تاریخ شهادت 1364/2/1
نحوه شهادت سانحه هوایی
محل شهادت اهواز
محل دفن بهشت زهرا

شهید حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ غلامرضا سلطانی در سال 1322 شمسی در اشتهارد در خانواده ای پاک و مقدی به موازین دینی دیده به جهان گشود. مرحوم حاج عطاءالله سلطانی پدر شهید سلطانی از متدینین نامی اشتهارد بود، مردم او را به صداقت و پاکی و ایمان و خلوص قلبی می شناختند.

شهید سلطانی در سن 11 سالگی وارد مدرسه علمیه اشتهارد شدند و به مدت دوسال به فراگیری علوم دینی و تحصیل در آن مشغول بودند. بعد از گذشت حدود دو سال عشق مفرط آن شهید به کسب علم باعث شد تا در سن 13 سالگی مصادف با سال 1335 شمسی به قم عزیمت کند تا بتواند از منبع فیض عالمان بزرگ علوم بهره مند شود و به سرچشمه علم دست یابد.

در ابتدای ورود به قم در مدرسه حاج سید صادق حجره ای گرفتند و به تحصیل مقدمات پرداختند. پس از سه سال و طی مقدمات در مدرسه فیضیه حجره ای گرفته و مشغول به تحصیل کتاب رسائل و مکاسب پرداختند. در این ایام شهید سلطانی با آیت الله حاج شیخ یوسف صانعی هم حجره بودند.

در همان زمان در ایام ماه مبارک رمضان و ماه محرم و بعضا در سایر تعطیلات برای تبلغ و ارشاد مردم به نقاط مختلف مسافرت می کردند و تمام سختی های سفر در راه تبلیغ دین را به جان می خریدند و تبلیغ دین و هدایت مردم را وظیفه خود می دانستند. بیشتر این سفرهای به اطراف شهرستان های یزید، کرمان و نائین بود.

شهید سلطانی پس از اتمام دروس رسائل، مکاسب و کفایه در سال 41 و 42 به فراگیری درس خارج در محضر بزرگان حوزه علمیه قم راه یافتند و از محضر اساتید بزرگواری همچون حضرت امام خمینی، آیت الله گلپایگانی، آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری یزدی، آیت الله اراکی، آیت الله منتظری و آیت الله محقق کسب علم نمودند.

شهید سلطانی در کنار فراگیری فقه و اصول به تحصیل اخلاق و فلسفه اهتمام خاصی داشتند. ایشان هم زمان با تحصیل به تدریس هم می پرداختند و از جمله دروسی که ایشان تدریس می کردند دروس لمعه و مکاسب در مدرسه فیضیه و مسجد اعظم بود.

اگر اطلاعات و تصاویر بیشتری از این شهید دارید می توانید از طریق فرم زیر برای ما ارسال نمایید.