به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین حسینی همدانی در جلسه طلاب و فضلای البرزی مقیم قم که شنبه، بیست و هفتم بهمن ماه در دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی برگزار شد، ضمن تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اظهار داشت: راهپیمایی ۲۲ بهمن حماسه بزرگ مردمی بود که در ایران اسلامی شکل گرفت و چشم دشمنان انقلاب و نظام اسلامی را کور کرد؛ این حرکت و شروع دهه پنجم انقلاب را به سربازان حضرت ولی عصر(عج) تبریک عرض می نمایم.

وی ابراز داشت: ۴۰ سال و چهار دهه پر از فراز و نشیب از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می گذرد و در ابتدای دوره و دهه پنجم قرار گرفته ایم؛ رهبر انقلاب دو روز بعد از راهپیمایی بیانیه ای را صادر کردند که بسیار مهم بوده و مسیر راه را برای آینده مشخص می نماید.

نماینده ولی فقیه در استان البرز خاطرنشان ساخت: در این بیانیه شاخص هایی وجود داشته و وظایف اقشار گوناگون مردم معین گردیده است؛ به خصوص رهبر انقلاب از جوانان مطالبات بیشتری داشته اند که باید همت بالاتری داشته باشند.

امام جمعه کرج تصریح کرد: هر کدام از ما در هر جا و با هر توان باید نقش خود را به خوبی ایفا کرده تا شتاب حرکت ایران به سمت اهداف بیشتر شود.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی همدانی بیان داشت: تشکیل گروه و ایجاد انسجام لازم در میان خود از مباحثی است که باید به آن اهتمام بیشتری داشته باشند.

 

وی با اشاره به شاخصه های طلاب و دانشجویان، اظهار داشت: «فراگیرسازی گفتمان انقلابی گری»، «افزایش بصیرت و سطح آگاهی سیاسی و دینی»، «داشتن تحلیل سیاسی و اعلام موضع به موقع»، «آگاه سازی جامعه»، «فسادستیزی و مطالبه عدالت» و … از شاخصه های طلاب و دانشجویان ماست که باید داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان البرز ابراز داشت: اگر قدرت تحلیل سیاسی نداشته باشیم و آن را تقویت نکنیم، سر ما کلاه گذاشته و همچون امیرالمؤمنینی در خانه خانه نشین خواهد شد.

امام جمعه کرج خاطرنشان ساخت: درباره انقلابی گری زیاد صحبت می شود؛ گرایش های سیاسی مختلف به نحوی انقلابی را به نحوی تعریف می کنند که مطابق با جهت گیری خودشان باشد و به همین دلیل است که امروز اصولگرایان، اعتدالیون، اصلاح طلبان همه خود را انقلابی می دانند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی همدانی بیان داشت: انقلابی به معنای تسلیم وضع موجود نشدن و برای تحقق آرمان های بزرگ الهی و انسان تلاش نمودن و منافع فردی را در نظر نگرفتن است و تحقق این آرمان فقط در تشکیل حکومت اسلامی ممکن است.

نماینده ولی فقیه در استان البرز اظهار داشت: محافظه کاری یکی از آفت های انقلابی گری است؛ روحیه انقلابی تلاش می کند اراده ها را معطوف به هدف تعریف کند؛ روحیه انقلابی موتور محرکه جامعه است که اگر خاموش شود، دوران زوال تمدنی برای آن نظام پدید خواهد آورد.

امام جمعه کرج ابراز داشت: اگر باورهای ما عوض شود، رفتار ها عوض خواهد شد و زمانی که رفتارها تغییر کرد، استحاله صورت خواهد گرفت؛ دشمن طرحی ۱۰ ساله را برای استحاله نظام طراحی کرده اند تا در سال ۹۸ به نتیجه ۱۰ ساله آن برسند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی همدانی خاطرنشان ساخت: عمده حرفی که دشمن در آن طراحی بیان می کند، آن است که ایران را بتوانیم مهار کرده و در این مهار، تغییر باور را به وجود آوریم.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب شاخصه های انقلابی گری را در «پایبندی به مبانی و ارزش های اساسی انقلاب»، «هدف گیری آرمان های انقلاب و همت بلند برای رسیدن به آنان»، «پایبندی به استقلال همه جانبه کشور»، «حساسیت در برابر دشمن و کار و نقشه دشمن و عدم تبعیت از او» و «تقوای دینی و سیاسی» عنوان کرده اند و فرمودند این پنج شاخصه در هر شخصی باشد، قطعا انقلابی است.

نماینده ولی فقیه در استان البرز بیان داشت: بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب نیاز به همایش، نمایش، سمینار، کتاب و … ندارد، بیانیه ای صمیمی است که باید انسان جلوی خود گذاشته و مطابق با آن عمل کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی همدانی به موضوعاتی همچون FATF، پالرمو و اینستکس اشاره کرد و ابراز داشت: اینستکس ایران را خوار و ذلیل خواهد کرد و حتی نفت در برابر غذا هم نیست و عزت ایران اسلامی که با خون ۳۰۰ هزار شهید به دست آمده را زیرپا خواهد گذاشت.

 

وی خاطرنشان ساخت: برای هر صندلی مسئولین کشور، ۷۰ شهید داده شده است تا آن کرسی در اختیار او قرار بگیرد؛ اما مشاهده می کنیم که در مجلس شورای اسلامی برای اینکه با امام جمعه کرج به خاطر جلوگیری از سخنرانی رئیس مجلس برخورد شود، ۱۹۱ نماینده امضا داده اند؛ ولی در مقابل می بینیم برای مقابله با یکی از جاهایی که میلیاردها تومان به نظام ضربه زده بود، ۱۳ نماینده امضا می کنند.

 

نماینده ولی فقیه در استان البرز تصریح کرد: روحانیت رهبری فکری جامعه را باید در دست داشته باشد؛ طلبه ای که از اوضاع کشور و دنیا مطلع نباشد، فرزند زمان خود نیست؛ طلاب باید درک و تحلیل سیاسی داشته باشند.

امام جمعه کرج بیان داشت: رهبر معظم انقلاب در منویات خود فرموده اند: «تبیین اساس کار ماست؛ ما با ذهن ها و دل ها مواجهیم؛ باید دل ها قانع شوند؛ اگر دل ها قانع نشد، بدن ها به راه نمی افتد، جسم ها به کار نمی افتد؛ تبیین اساس کار ماست».

حجت الاسلام والمسلمین حسینی همدانی اظهار داشت: ما باید برای تمدن اسلامی انسان بسازیم و حوزه و دانشگاه باید ورود کرده و خود طلاب و دانشجویان تلاش کنند.

وی ابراز داشت: بالاترین شغل در عالم هستی، دعوت به خداست که کار من و شمای طلبه است و باید مراقب باشیم که گرفتار مباحث دنیایی نشویم.

نماینده ولی فقیه در استان البرز خاطرنشان ساخت: نبی مکرم اسلام(ص) فرمود: «من طلب العلم تکفل الله برزقه/ کسی که طلب علم کند، خدا کفالت او را بر عهده خواهد گرفت» و هدف گیری ما در زندگی باید مطابق با این روایت باشد.

امام جمعه کرج تصریح کرد: رعایت حق والدین و بزرگان حوزه از مباحث ضروری برای طلاب و فضلاست؛ متأسفانه گاهی مشاهده می شود که برخی بسیار بی پروا نسبت به بزرگان حوزه سخن می گویند که باید مراقب بود.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی همدانی در پایان سخنرانی خود به برخی از سؤالات طلاب و فضلا پاسخ داد.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین ستوده، مدیر مرکز خدمات استان البرز نیز در این جلسه اظهار داشت: مرکز خدمات حوزه های علمیه در سال ۱۳۷۰ به دستور رهبر انقلاب تأسیس شد تا بخشی از نیازهای ضروری طلاب عزیز و علمای گرامی را مرتفع نمایند تا نسبت به دغدغه های کمتری نسبت به مسائل معیشتی داشته باشند.

وی ابراز داشت: روایت «اذا رأیت عالما فکن له خادما/ هر وقت عالمی را دیدی، به او خدمت کن» سرلوحه کار ما در مرکز خدمات استان البرز بوده و ان شاءالله خواهد بود.

مدیر مرکز خدمات استان البرز خاطرنشان ساخت: در حال حاضر ۷۰۰ امام جماعت فعال در مساجد استان داریم که مشغول به فعالیت بوده و ۱۰ حوزه علمیه برادران و ۱۶ حوزه علمیه خواهران در این استان فعال هستند.

 

حجت الاسلام والمسلمین ستوده تصریح کرد: طلاب مشغول به تحصیل در این استان ۱۲۳۰ طلبه در حوزه های علمیه برادران و ۲۹۱۰ طلبه در حوزه علمیه خواهران می باشد.

وی بیان داشت: با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسینی همدانی در استان البرز، ایشان با جدیت سرکشی به اساتید، خانواده معمرین، خانواده مرحومین و … را در دستور کار قرار داده که بسیار مناسب بوده است.

مدیر مرکز خدمات استان البرز اظهار داشت: یکی از برنامه های مرکز خدمات البرز، سرکشی به مزدوجین جدید است که برکات زیادی داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین ستوده ابراز داشت: تجلیل از فرزندان ممتاز تحصیلی طلاب است که اثرات مناسب بالایی داشته است؛ چراکه فرزندان طلاب افتخار می کنند که فرزند یک طلبه یا روحانی است.

 

وی خاطرنشان ساخت: برگزاری اردوهای خانوادگی از دیگر برنامه های مرکز خدمات حوزه است که خوشبختانه بازخوردهای مناسبی داشته است.

 

حجت الاسلام والمسلمین هادی، نماینده طلاب کرج نیز در این جلسه به نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرج خیرمقدم گفت و یکی از طلاب البرزی نیز به دست حجت الاسلام والمسلمین حسینی همدانی ملبس به لباس مقدس روحانیت شد.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام حیدری در جلسه طلاب و فضلای کرجی حوزه علمیه قم که سه شنبه، بیست و پنجم دی ماه در دفتر آیت الله العظمی نوری همدانی برگزار شد، ضمن ارائه تاریخچه ای از تأسیس فرقه ضاله احمد الحسن خاطرنشان کرد: این شخص خود را با چهار واسطه منتسب به امام زمان(عج) می داند و تا کنون بیش از ۵۰ ادعا را در رابطه با خود مطرح نموده است.

 

وی در ادامه به برخی از ادعاهای احمد الحسن اشاره نمود و اظهار داشت: احمد الحسن برای معصومین و انبیای الهی تنها در رسالت قائل به عصمت است؛ علیرغم این که خود را فرستاده صاحب الزمان(عج) می نامد، برای خود عصمت مطلق قائل است.

 

این کارشناس مهدویت با بیان این که فرقه ضاله احمد الحسن در درون برخی از طلاب رخنه نموده، با فریب تعدادی، بدنه تبلیغی و فعالیت های تشکیلاتی را توسط عده ای از مبلغان روحانی پیگیری می کنند، اظهار داشت: این روحانیون توسط غیر طلاب جذب شده، با ارائه مباحث روایی و تفسیر و تاویل احادیث بر اساس رویکرد فکری و اندیشه ای خود، موجبات انحراف اشخاص را فراهم می سازند.

 

حجت الاسلام حیدری با اشاره به این که احمد الحسن با توجیه اظهار ممانعت از درگیری برخی از طرفداران و ترس از فتوای برخی از علما خود را پنهان نموده است، اذعان داشت: احمد الحسن با تاویل روایات و اسناد خلاف، ضعیف و حتی تطبیقی به کتاب های تورات و انجیل، خود را وصی منجی عالم بشریت می نامد.

 

وی در ادامه به برخی از کتب انتسابی به احمد الحسن اشاره کرد و گفت: احمد الحسن در کتاب های خود ادعاهای ضد و نقیض متعددی را بیان نموده است که علما و اندیشمندان پاسخ های دقیقی را داده اند.

 

وی برخی از روایات اسنادی احمد الحسن را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: احمد الحسن در عین بصری بودن، برای اثبات یمانی بودن خود ضمن تمسک به روایات اهل سنت و استناد تأویلی به آن، روایات ۱۲ مهدی که اشاره به اهل بیت علیهم السلام دارد را به خود نسبت می دهد.

 

وی با بیان این که احمد الحسن ادعا می کند؛ من نخستین ایمان آورنده به صاحب الزمان(عج) هستم، تصریح کرد: احمد الحسن با این که از تبار سادات نیست و حتی همراه یکی از برادرانش جزء بعثی ها بود، خود را سید و اولاد اهل بیت علیهم السلام می نامد.

 

این کارشناس مهدویت افزود: احمد الحسن خود را از ذریه امام زمان(عج) می داند، در حالی که روایات متعددی بر نفی ذریه امام زمان(عج) دلالت دارد.

 

حجت الاسلام حیدری در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مکان استقرار احمد الحسن معلوم نیست و گمانه زنی های متعددی از ارتباط او با رژیم صهیونیستی و حمایت مالی وهابیت از این جریان مطرح می گردد.

 

همچنین حجت الاسلام مظاهری نیز در ادامه این جلسه با بیان این که عرفان های کاذب از سال های پیشین در دستور کار نهادهای فرهنگی و امنیتی کشور ها قرار گرفته اند، خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی ایران، هر کدام از نهادهای فرهنگی و امنیتی به تناسب وظایف و اختیارات اقدامات و فعالیت هایی را انجام داده اند، که به عنوان نمونه موسسه بهداشت معنوی از بدو تاسیس در این راستا تحقیقات فراوانی را رقم زده و بیش از ۵۰ عنوان کتاب منتشر کرده است.

 

رئیس موسسه بهداشت معنوی افزود: این مؤسسه در سال ۱۳۹۳ بر اساس تحقیقات صورت گرفته متوجه شد علیرغم گسترش فعالیت ها در سطح عمومی، عرصه مدعیان دروغین با ورود جدی در عرصه ارائه مهارت زندگی، تربیت کودک و یا ترویج مهارت های زیستی، از بودجه های دولتی و ظرفیت سازمان های فرهنگی استفاده می کنند.

 

حجت الاسلام مظاهری ضمن اشاره به مصادیقی از تغییر رویه عرفان های کاذب، با بیان این که فردی با ادعای تقویت ذهن و تند خوانی در میان غفلت نهادهای حوزوی، عرفان های نو ظهور هندی را به صورت غیر مستقیم ترویج می نمود، خاطرنشان کرد: این جریان ها از ظرفیت بودجه های دولتی برای پوشش فعالیت های خود بهره گرفتند؛ موسسه بهداشت معنوی از آن سال تاکنون رویکرد چاپ کتاب های جدید را کاهش داده، به سمت ارائه تحقیقات علمی، عملیاتی و کاربردی ناظر به مطالعات نخبه سوق داده است.

 

وی ضمن ارائه گزارشی از عرفان های نوظهور و کاذب، افزود: در حوزه مطالعات روانشناسی دین و الهیات، از عرفان های کاذب به عنوان جنبش های نوین دینی یاد می شود؛ موسسه inform در سال ۲۰۱۲ با ارائه آماری از فعالیت و شکل گیری این جنبش ها، تعداد جنبش های نوین دینی فعال در جهان را بالغ بر چهار هزار جریان می داند.

 

رئیس موسسه بهداشت معنوی با اشاره به این که تاکنون هیچ فهرستی از ۴ هزار جریان نوپدید فکری ارائه نشده است، خاطرنشان کرد: موسسه بهداشت معنوی بر روی هر کدام از جنبش های دینی فعال در عرصه بین الملل، تحقیق نموده و با نمونه ایرانی این تفکر در کشورمان روبرو شده است.

 

حجت الاسلام مظاهری در ادامه به مصادیقی از جریان های نوپدید معنوی اشاره نمود و ابراز داشت: قلمرو رصد و تحقیقات موسسه بهداشت معنوی بر روی شخصیت های جریان ساز بوده، که بر اساس بررسی های صورت گرفته تا پایان سال گذشته، ۶۵۴ شخصیت جریان ساز در داخل کشور شناسایی شده است، که از این تعداد ۲۷۱ نفر غیر ایرانی هستند.

 

وی با اشاره به این که ۳۸۱ نفر از ایرانیان در رأس شخصیت های جریان ساز شناسایی شده اند، خاطرنشان کرد: در سالیان اخیر تناسب افراد جریان ساز به سمت داخلی شدن شخصیت ها و زیرزمینی بودن ابعاد فعالیتی مدعیان سوق پیدا کرده است.

 

حجت الاسلام مظاهری به فعالیت ایرانیان مقیم امریکا و نقش آفرینی ایشان در جریان سازی فکری در کشور اشاره نمود و یادآور شد: جریان های انحرافی یا جنبش های نوپدید دینی در حال انتقال کانون های فعال به داخل کشور بوده، بومی سازی شخصیت های جریان ساز را در دستور کار خود قرار داده اند.

 

وی با بیان این که ۵۰ درصد این جریان ها، تنها قرائت و شکل جدیدی از جریان های فعال بین المللی را به نام خود مصادره می کنند، تصریح کرد: افکار جریان های انحرافی بین المللی فعال، غالبا به صورت نوشته در قالب کتاب و یا در عرصه مجازی پیگیری می شود.

 

رئیس موسسه بهداشت معنوی به بهره گیری شخصیت های داخلی جریان ساز از ظرفیت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اشاره نمود و اذعان داشت: ۹۷ درصد شخصیت های جریان ساز ایرانی در قید حیات هستند.

 

وی با اشاره به این که بیش از ۸۰ درصد جریان های انحرافی به صورت سازمانی فعالیت نموده و فعالیت های خود را به صورت سازمانی نهادینه شده پیگیری می کنند، ابراز داشت: ۲۳ درصد رهبران جریان های دینی انحرافی کشور را بانوان تشکیل می دهند.

 

وی تغییرات رویکردی جریان های انحرافی در سال ۹۶ را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: از سال گذشته تا کنون جریان های نوظهور حرکت خود را به سمت شهرهای کم جمعیت سوق داده اند.

 

حجت الاسلام مظاهری با بیان این که آمار ۶۰ درصدی فعالیت شبه جنبش های معنوی امریکایی در ایران، نشان دهنده ارتباط این جریان ها با کانون های قدرت و استکباری است، خاطرنشان کرد: تفکر نو، یوگا، انجمن های ۱۲ قدمی و عرفان حلقه از مهمترین جریان های امریکایی فعال در ایران هستند.

 

وی خدای درونی، قدرت فکر، الهیات رفاه، تناسخ و تکامل و عصر جدید را از مراحل مشترک در میان اکثر جریان های نوپدید دانست و خاطرنشان کرد: از سال ۲۰۰۸ تا کنون رهبران جریان های انحرافی دور هم جمع شده، خود را رهبران دینی جهان برای رساندن بشر به تکامل و عصر جدید معرفی می کنند.

 

حجت الاسلام افشار، یکی از طلاب کرجی مقیم قم، نیز در ادامه این جلسه سواد تبلیغ را از ملزومات حضور در عرصه های تبلیغی عنوان کرد و ابراز داشت: ارتقاء سطح سواد تبلیغی طلاب یکی از مهمترین دغدغه های حوزوی است.

 

وی افزود: از طلاب و فضلا انتظار داریم ضمن حضور در کارگاه های دفتر تبلیغات اسلامی سواد تبلیغی خود را ارتقاء داده و از تجربیات مبلغان موفق استفاده نمایند.

 

حجت الاسلام افشار با بیان این که فضاهای تبلیغی بسیار مناسبی پیش روی طلاب گشوده شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط و اقتضائات حاکم بر جامعه باید ضمن شناسایی فضاهای جدید تبلیغی، وظایف تبلیغی را به صورت منسجم دنبال نماییم؛ بهره گیری از فضای تبلیغی صرفا منبر خروجی مطلوبی را برای رسیدن به اهداف تبلیغی نخواهد داد.

 

وی با بیان این که حضور در مباحث مشاوره و روانشناسی را از رویکردهای گروه مبلغان کرج عنوان کرد و ابراز داشت: داشتن حداقل مدرک فوق لیسانس گرایش های مختلف رشته روانشناسی از حداقل های حضور طلاب در مباحث مشاوره و روانشناسی به شمار می رود که در صورت بهره گیری از این ظرفیت به دستاوردهای تبلیغی مهمی دست خواهیم یافت.

 

حجت الاسلام افشار توجه به اقتضائات تبلیغی را از ملزومات ورود به عرصه های تبلیغی دانست و اذعان داشت: با توجه به گستره نیازهای فکری و عقیدتی در جامعه نیاز است تا طلاب و فضلا حضوری جهادی در عرصه های مختلف تبلیغی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی، دادستان ویژه روحانیت منطقه تهران و کرج در جلسه طلاب و فضلای البرزی مقیم قم که سه شنبه، بیست و هفتم آذرماه در نمازخانه دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: دشمنان ایران اسلامی، اتفاقات امنیتی بسیاری را در کشور برنامه ریزی می کنند که با زحمات سربازان گمنام امام زمان(عج) خنثی می شود.

 

وی ابراز داشت: تمام نهادهای اجتماعی در جامعه بر اساس یک قاعده و اصل تشکیل می شود که از سوی افراد صاحب نظر تدوین شده و به اجرا می رسد؛ اما معمولا قوام آن در طول تاریخ محدود بوده است که با تحولی به اتمام رسیده و پایان یافته است؛ اما نهادی که در طول تاریخ خلقت انسان که تشکیلات آن در جامعه انسانی بی بدیل بوده، نهاد مقدس روحانیت است که اگر نگاه اجمالی به این مسئله داشته باشیم، نشان می دهد که از زمان بعثت رسول گرامی اسلام شروع شده و تا وضعیت حاضری که ما در آن زندگی می کنیم و قطعا استمرار خواهد داشت.

 

دادستان ویژه روحانیت تهران و کرج با اشاره به امتیازات نهاد روحانیت، خاطرنشان ساخت: اولین مسئله ای که در نهاد مقدس روحانیت می توانیم از آن نام ببریم، تحول گرایی و انقلابی بودن این نهاد است که به قرن و عصر خاصی منحصر نبوده و سبب شده این نهاد تا به امروز باقی بماند.

 

حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی تصریح کرد: توجه به تربیت، تهذیب و تعلیم که از آن می توان به «اخلاق» نام برد، از دیگر امتیازات نهاد روحانیت است که سبب حدوث و بقاء این نهاد شده است.

 

وی بیان داشت: تسلیح جامعه روحانیت به نرم افزار استمراری در طول تاریخ به نام «تبلیغ»، امتیاز بعدی نهاد مقدس روحانیت است؛ این نرم افزار بیش از هزار سال است که به تأسی از نبی مکرم اسلام و امامان معصوم(ع) در اختیار روحانیت قرار دارد.

 

دادستان ویژه روحانیت تهران و کرج اظهار داشت: «قدرت ارتباط گیری با جوانان به عنوان قشر تأثیرگذار جامعه انسانی» و «توفیق برای مقابله با دشمن این قشر و نهاد» از دیگر امتیازات نهاد روحانیت می باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی در ادامه به نقشه هایی که به دنبال سقوط نهاد روحانیت است، اشاره کرد و ابراز داشت: انقلابی بودن حوزه های علمیه برای دنیای مستعمر و مستکبر قابل تحمل نبوده و تصمیم جدی وجود دارد که انقلابی بودن را از قشر روحانیت بزدایند؛ به همین دلیل برای طلاب پایه های اول تا مراجع عظام تقلید برنامه دارند تا بتوانند این انقلابی بودن را از حوزه بگیرند.

 

وی خاطرنشان ساخت: یکی از شاخص ترین کارهایی که برای این هدف خود به کار می گیرند، لکه دار کردن انقلابیون حوزه است؛ آنقدر دشمن برای آسیب رساندن به حوزه و حوزویان تلاش می کند که بنای او بر این است که اگر در طول روز یا شب یک جمله بتواند در حوزه فضای مجازی از زبان یک طلبه برای زیر سوال بردن مدیریت نظام منتشر کند، این کار را انجام می دهد.

 

دادستان ویژه روحانیت تهران و کرج تصریح کرد: دشمن با پروژه هایی همچون نفوذ، حرکت نرمی را آغاز کرده تا بتواند چهره انقلابی را از حوزه برداشته تا حوزویان در مقابل حضرت آقا بایستند.

 

حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی پروژه دیگر دشمن را اخلاق زدایی از حوزه عنوان کرد و بیان داشت: اگر بستر اخلاق از حوزه خارج شود، چیزی برای حوزه باقی نخواهد ماند و دشمن به دنبال همین مسئله است تا به وسیله آن، اصل نهاد روحانیت را از میان بردارد.

 

وی اظهار داشت: امروز مساجد ما خالی از روحانی و جوانان است؛ طلاب و فضلا باید ورود جدی داشته باشند و باید ارتباط گیری ما با جوانان تقویت شود تا بتوانیم نهاد روحانیت را همچنان پرقدرت داشته باشیم.

 

همچنین حجت الاسلام افشار، مسئول گروه سفیران تربیت کرج نیز در این جلسه گفت: مجمع طلاب و فضلای البرز، گروه سفیران تربیت را راه اندازی کرده که در موضوعات مختلف فعالیت داشته که «اعتیاد»، «دانش آموزی عمومی» و «مشاوره در مساجد، مدارس و ادارات»  از جمله این موضوعات بوده که طلاب و فضلا می توانند در این برنامه همکاری و همیاری داشته باشند.

 

اولین جلسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استان البرزمقیم حوزه علمیه قم درسال تحصیلی 97/98 درتاریخ 29 آبان دردفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی برگزار شد .                                               

برنامه های این جلسه :
تلاوت قرآن کریم
پخش دوکلیب از فرمایشات رهبری درباره اربعین وحضور علمادرامر سیاست ونظام اسلامی
سخنان کوتاه نماینده طلاب کرج حجت الاسلام عزیزیان درخصوص برنامه های آتی مجمع واستفاده از ظرفیتهای طلاب وفضلاء درجلسات مجمع وکرج
سخنرانی استاد آیت الله میر باقری

 

سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میرباقری

استاد میرباقری، شامگاه امروز در جمع طلاب و فضلای استان البرز به چهل سالگی انقلاب اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: ما باید به شدت مراقب باشیم که منفعل از جربان جنگ روانی دشمن نشویم، این جنگ روانی به حدی سنگین است که بسیاری را به انسان های نادم و یا بی تفاوت نسبت به انقلاب تبدیل می کند.

وی با بیان این که امپراتوری رسانه دشمن به دنبال تحمیل خواسته های خود و ارائه چهره ای متفاوت از صحنه در اذهان عمومی است، تصریح کرد: دستاوردهای انقلاب اسلامی در مقابل هزینه هایی که شده، بسیار زیاد است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این که برخی از تحلیل هایی که در رابطه با انقلاب می شود، در حد واندازه انقلاب اسلامی نیست؛ در حالی که واقعیت انقلاب اسلامی بسیار فراتز ار آن چیزی است که بیان می شود، تصریح کرد: امام خمینی(ره) در آغازین فعالیت های انقلابی خویش در سال 1342، و روزهای پایانی حیات مبارکشان بر ایجاد حکومت اسلامی به منظور آماده سازی مقدمات ظهور صاحب الزمان(عج) تأکید داشتند.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری ضمن تأکید بر مطالعه صحیفه نور امام خمینی(ره)، خاطرنشان کرد: مطالعه اندیشه های امام خمینی(ره)، ضمن آشنایی با مشی سیاسی حضرت امام(ره)، از انسان سیاست مدار پخته ای خواهد ساخت.

نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری به فرازهایی از صحیفه نور امام خمینی(ره) اشاره نمود و خاطرنشان کرد:  انقلاب اسلامی همواره به دنبال ایجاد تحول همه جانبه ای است که عالم را با همه وسعتی که دارد، مهیای اصل ظهور کند.

وی مراحل رشد و اعتلای انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) با عبور دادن انقلاب از مرزها ابهت امریکا را شکستند و نهضت های جهانی علیه سرمایه داری را همسو با اسلام کردند.

وی فروپاشی اندیشه مارکسیست را از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و ابراز داشت: غرب با پنهان سازی تاثیرات انقلاب اسلامی بر فروپاشی مارکسیست، با تبلیغات گسترده آن را حاصل جنگ سرد نظام لیبرال دموکراسی با کمونیست معرفی می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری باز شدن راه سوم در فضای سنگین و فروپاشی یکی از دو اردوگاه فرهنگی حاکم بر جهان را از تأثیرات انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: فروپاشی مارکسیسم دستاورد بسیار بزرگی برای اثربخشی انقلاب اسلامی به شمار می رود.

سخنران این نشست با تأکید بر این که انقلاب اسلامی در عبور از مرزها و ایجاد جنبش های بزرگ اسلامی بسیار موفق بوده است، گفت: انقلاب اسلامی در مبارزه با جریان لیبرال دموکرات بسیار موفق بوده است.

وی با بیان این که حاصل برخورد تمدنی غرب با اسلام به سرکردگی ایران، به افول لیبرال دموکراسی منجر شده است، تصریح کرد: انقلاب اسلامی در رسیدن به اهدا ف بزرگ کاملا موفق بوده، انقلاب به رقیب بزرک برای لیبرال دموکراسی تبدیل شده است.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری نهادینه سازی اندیشه وحدت اسلامی در جهان اسلام را از دیگر موفقیت های انقلاب اسلامی برشمرد و تصریح کرد: غرب به دنبال ارائه و تقویت قرائت های افراطی و کور یا سازشکارانه در جهان اسلام است تا بدین وسیله مقابل اندیشه اصیل اسلامی انحرافاتی را ایجاد نماید.

وی با تأکید بر این که در سالیانی نه چندان دور ترکیه مدلی برای حکومت داری در میان جریان های غرب گرای داخلی بود، خاطرنشان کرد: گفتمان انقلاب اسلامی، جایگاه جریان های افراطی و غرب گرا را در جهان اسلام را متزلزل نموده، دایره تاثیرگذاری و جولان آن را کاهش داده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری به سخنان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در رابطه با افول امریکا اشاره نمود و یادآور شد: انقلاب اسلامی موفق شده تا تک صدایی لیبرال ها و کمونیست ها علیه دین را بشکند.

وی با بیان این که غرب برای سیطره بر جهان، دو جنگ جهانی را راه اندازی نموده، ده ها ملیون انسان را به کام مرگ کشانده است، اظهار داشت: انقلاب اسلامی با هزینه ای به مراتب کمتر، موازنه ای که غرب با راه اندازی دو جنگ جهانی ایجاد نموده را به چالش کشانده است.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری با تأکید بر این که ما در تحلیل چهل سالگی انقلاب، نباید خود را در دام تبلیغات و جنگ روانی دشمنان گرفتار نماییم، تصریح کرد: این که می گویند، حوزه برای پاکیزه ماندن و فرار از بد نامی نباید وارد سیاست شود، جملات کاملا اشتباهی است.

وی با بیان این که دستاوردهای انقلاب اسلامی را باید به مردم ارائه و تبیین نماییم، تصریح کرد: گسترش جریان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) در عرصه های بین المللی را می توان مهمترین ثمره انقلاب اسلامی برشمرد.

سخنران نشست با بیان این که با سخت تر شدن عرصه بر دشمنان تهدیدهای آنها شدیدتر می شود، خاطرنشان کرد: نباید در مقابل جنگ روانی دشمن که به دنبال مایوس سازی جامعه است، به صورت منفعل عمل نماییم. تردید و افسردگی در جامعه، جامعه را سالیان زیادی با رکورد روبرو خواهد ساخت.

وی ضمن تأکید بر این که جریان مرتجعین و غرب گرایان شدیدا به دنبال متهم کردن جریان های انقلاب به ایجاد بحران های اجتماعی هستند، افزود: انقلاب اسلامی 30 سال است که در دستان جریان های مرتجع و غرب گرا قرار دارد که بحران های فراوانی از جمله بحران های اقتصادی را در راستای رسیدن به مسیر توسعه با تعاریف خویش ایجاد نموده اند.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری با بیان این که غرب گرایان به دنبال پیاده سازی تئوری مدل های غیر اسلامی در جامعه است، تصریح کرد: نظریه خلع سلاح عمومی با تمسک به ارائه نظریه توسعه های اقتصاد غربی از نظریه های مهم غربگرایان در ایران است.

عضو مجلس خبرگان رهبری علم مدرن را یکی از پایه های مهم بحران های انقلاب اسلامی دانست و یادآور شد: نظریه پردازی تکنوکرات ها، که از تفکرات غربی نسخه بردازی می کنند، شکست طرح های خام و ساده لوحانه خود را به نظام اسلامی و ولی فقیه پیوند می زنند.

وی با اشاره به این که نقد بر بحران های اقتصادی را باید به سمت کارشناسی های مدیریتی کشور که عموما زائیده تفکرات غربی است، سوق دهیم، یادآور شد: در آسیب شناسی ها ضمن توجه به ضعف های مدیریتی جامعه اسلامی، نباید از آفت غربگرایی که بر جامعه سایه افکنده غافل شویم.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری با بیان این که غرب با بحران های اجتماعی بسیار زیادی روبرو شده است، تصریح کرد: تحقیر ملت و جوانان نسبت به هویت خود که در برخی از موارد صدا و سیما بدان دامن می زند، آسیب های زیادی را از نظر روحی و روانی در جامعه ایجاد خواهد کرد.

نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری تحقیر شدگی جامعه را آسیب مهم کشور دانست و خاطرنشان کرد: تمدنی که ملت آن در مقابل ملت دیگر احساس حقارت کند، قدرت ایستادگی را از دست خواهد داد.

وی با تاکید بر این که حوزه باید در خدمت نظام بوده، نیازمندی های نظری مبتنی بر نظام را مهم شمرد، اظهار داشت: روحانیت و نهاد روحانیت باید حلقه اتصال جامعه باشند، و مطالبات رهبری را به گفتمان اجتماعی و مطالبات عمومی را ناظر به مطالبات الهی از مسئولین مطالبه گری داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری دو قطبی سازی و رقیب هراسی را از دسیسه های غرب گرایان دانست و اظهار داشت: باید با فعال کردن مساجد و نهادهای مذهبی و تبدیل ادبیات مطالبات حق خواهانه جامعه با ادبیات مسجد طرفدار مردم باشیم.

عضو خبرگان رهبری با بیان این که باید مقابل تحمیل نظام لیبرال دموکراسی بر جامعه ایستادگی نماییم، باید مطالبات مستضعفین را به مطالبات مذهبی از جریان مدیریت غربی تبدیل کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های مجلس خبرگان رهبری، خاطرنشان کرد:  قانون اساسی به خوبی حدود و اختیارات مجلس خبرگان رهبری را ترسیم نموده است.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری کمیسیون فرهنگی، سیاسی و اقتصادی، بودجه، حراست از ولی فقیه، آئین نامه، تحقیق و کمیسیون اصل 107 و 109 را از کمیسیون های فعال مجلس خبرگان رهبری دانست و اذعان داشت: در مجلس خبرگان رهبری هیئت اندیشه ورزی راه اندازی شده است که ضمن ارزیابی پیشرفت های انقلاب اسلامی، آسیب های پیش روی نظام مقدس اسلامی را بررسی می کند.

وی در ادامه به فرایند برگزاری دوره های عمومی مجلس خبرگان رهبری اشاره نمود.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری در پایان نامه نگاری آیت الله یزدی به آیت الله شبیری را گفتگوی رایج بزرگان حوزه دانست و ابراز داشت: برخی از جریان های سیاسی شدیدا به دنبال سوء استفاده از این رویداد بودند که با بزرگ منشی و دور اندیشی طلاب و فضلا ابتر ماند.

گفتنی است؛ در بخش پایانی، مراسم پرسش و پاسخ با مشارکت طلاب و فضلای استان برگزار شد.

 

 

باسمه تعالي

 

 

اطلاعیه مجمع استانی نمایندگان طلاب و فضلای استان البرز در حوزه علمیه قم

 

مجمع طلاب و فضلاي استان البرز حسب الامر مقام معظم رهبری به نمایندگان طلاب و فضلای حوزه­ ی علمیه قم [1] مصمم گردید, با جدیت این موضوع را دنبال کند. نمایندگان مجمع طلاب و فضلاي استان البرز مقیم قم, با تعدادی از اساتید و فضلای استان البرز در طی پنج جلسه این موضوع را در دستور کار قرار دادند و با بازخوانی فرمایشات مقام معظم رهبری, طرحی به منظور ارتقای آگاهی های طلاب و فضلای استان تهیه کردند.

بر اساس این طرح نسبت به برگزاری کارگاه های آموزشی با عنوان « کارگاه تبیین مولفه‌ها و تحولات انقلاب اسلامي » اقدام شد. به منظور جلب همکاری نهادهای حوزوی در این خصوص, طرح کارگاه تبیین مولفه‌ها و تحولات انقلاب اسلامي, به دبیرخانه مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ارائه گردید.

دبیرخانه مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم, با استقبال از این طرح آمادگی خود را برای همکاری در این زمینه اعلام کرد و مقرر شد این طرح با مصوبات شورای عالی حوزه علمیه در خصوص حوزه انقلابی هماهنگ شده و براساس آن اجرایی گردد. با تکمیل شدن این طرح به عنوان یکی از راهکارهای اجرای مصوبه شورای عالی حوزه امید است برای طلاب و فضلا در استان البرز و استان های دیگر نیز به اجرا در بیاید.

 

بر اساس پیش بینی به عمل آمده مقرر شده است که در این مرحله متقاضیان از طلاب و فضلاي استان البرز که در حوزه‌ي علميه قم شاغل به تحصيل هستند در این دوره شرکت کنند.

 

 - اهداف کارگاه:

1.      تعیین ابعاد و مولفه های حوزه‌ی انقلابی ؛

2.     تعیین گام‌ها و مراحل انقلابي‌گري ؛

3.     شناسايي وظايف و فعالیت‌های حوزه‌ي انقلابي؛

4.      شناسايي و آشنايي با دستگاه‌های مرتبط با موضوع؛

5.     تعیین مشکلات و چالش‌های پیش‌روی انقلابي‌گري؛

6.     بررسي و شناسايي الزامات اجرایی کردن روحيه انقلابي‌گري.

 

 - مراحل اجرایی کارگاه

1.     دريافت اطلاعات اوليه شرکت کنندگان در موضوع کارگاه؛

2.     ايجاد هماهنگي بين اطلاعات دريافت شده و مدرسان کارگاه؛

3.     اهدای بسته آموزشی مربوط به دوره کارگاه؛

4.     برگزاری کارگاه آموزشی با حضور طلاب و به وسیله اساتید؛

5.     ارزیابی کارگاه در ابعاد آموزشی و تربیتی؛

6.     صدور گواهی پایان دوره؛

 

شیوه ثبت نام در کارگاه تخصصی

        ارسال پیام به سامانه پیامکی مجمع طلاب و فضلای استان البرز مقیم قم.

 

 [1] 25/12/1395