نام شهید جواد فرهنگی
نام پدر غلام حسن
تاریخ تولد 1345/3/15
محل تولد تهران
تحصیلات سیکل / مقدمات حوزه
وضعیت تأهل متأهل
تاریخ شهادت 1364/12/5
عملیات والفجر 8
نحوه شهادت اصابت ترکش به سر
محل شهادت فاو
محل دفن امامزاده محمد (ع) کرج

شهید جواد فرهنگی در سال 1345 در شهر تهران در خانواده ای مومن و متعهد و متدین بدنیا امد پس از گذراندن دوره ابتدائی در مدرسه خواجه نصیرالدین طوسی، دوره سه ساله راهنمائی را در مدرسه ازادی پشت سر گذاشت و سپس همراه با خانواده به كرج نقل مكان كرده و در دوره دبیرستان به هنرستان جوادآباد رفت.

وی در حین تحصیل چندین بار به جبهه های حق علیه باطل اعزام شد. دروس هنرستان نمیتوانست روح لطیفش را ارضا نموده وبه دغدغه های فکری او پاسخ دهد، بنابراین برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه کرج وسپس به حوزه علمیه تهران رفت. درسال سوم تحصیل ازدواج نموده ومجدداً به حوزه علمیه كرج برگشت.

شهید جواد فرهنگی به هر چیزیكه علم داشت عمل میكرد یعنی علم با عمل در وجودش عجین شده بود وی علاوه برانجام واجبات و ترک محرمات مقید به انجام مستحبات و ترک مکروهات بود و تلاش میکرد تا از امور شبهه ناک پرهیز نماید . در فرامین الهی خیلی دقت و احتیاط میكرد، برخورد او با مردم صمیمانه و دوستانه بود كسی جرات غیبت ویا تهمت زدن به کسی درمجلسی که این شهید بزرگوار حضور داشت را نداشت. وی نماز را بر هر چیزدیگری مقدم میداشت، ایشان هر كار مهمی كه برایش پیش می آمد هنگام نماز از آن دست کشیده و به نماز میپرداخت و معتقد بود در اثر اهمیت به نماز خداوند نیز ما را در آن کار موفق میگرداند.

وی قبل از پیروزی انقلاب در تمام راهپیمایی ها شركت میكرد و روز و شب در صحنه بود. تمام اطلاعیه های امام را خوانده و ترویج میكرد. شهید در زمان جنگ سه بار به جبهه های حق علیه باطل اعزام شد و در اخرین بار در تاریخ 27/11/64 درعملیات پدافند فاو شركت كرد و در همانجا بر اثر اصابت تركش خمپاره به سرش در تاریخ 5/12/64 به درجه رفیع شهادت نائل امد. روحش شاد.

اگر اطلاعات و تصاویر بیشتری از این شهید دارید می توانید از طریق فرم زیر برای ما ارسال نمایید.