نام شهید همتعلی ادیبی طالقانی
نام پدر محمد
تاریخ تولد 1318
محل تولد طالقان
وضعیت تأهل مجرد
تاریخ شهادت 1342/3/15
نحوه شهادت اصابت گلوله های رژیم پهلوی
محل شهادت قم
محل دفن تهران، بوستان فدائیان اسلام (قبرستان مسگرآباد)

شهید حجت الاسلام همتعلی ادیبی در سال 1318 در روستای ناریان طالقان در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود. او مقدمات علوم قرآنی را نزد پدر بزرگوارش فرا گرفت و در این دوران در کار کشاورزی به پدر کمک می کرد، تا این که در سن 16 سالگی جهت اشتغال عازم تهران و در یک نانوایی مشغول به کار شد.

از آن جایی که علاقه ی وافری به فراگیری علوم دینی داشت توسط دوستانش تشویق به تحصیل علوم دینی در حوزه علمیه شد. ایشان به حوزه علمیه قم آمده و مدت دو سال در مدرسه میرزا جهانگیر خان مقدمات علوم اسلامی را فرا گرفت و پس از آن وارد مدرسه علوی شده و به تحصیل ادامه داد.

این مدرسه تحت اشراف مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی و با مدیریت آقایان شهید آیت الله دکتر بهشتی و آیت الله ربانی شیرازی اداره می شد. با حضور در این مدرسه به سبب حضور شخصیت های انقلابی و آشنایی با طلاب و اساتید انقلابی دیگر تحولی اساسی در زندگی این شهید ایجاد شد و همین امرایشان را در زمره ی اولین یاران نهضت اسلامی امام خمینی (ره) قرار داد و سرلوحه ی طلایه داران خیزش خداجویانه ملت قهرمان ایران قرار داد.

وی در روز 15 خرداد 42 سینه اش آماج گلوله های دژخیمان پهلوی قرار گرفت. بدن مطهر این شهید و شهدایِ دیگر آن روز توسط مأمورین رژیم شاه به وسیله کامیون به تهران منتقل شد و در قبرستان مسگرآباد در یک گور دسته جمعی به خاک سپرده شد و بعدها آن قبرستان را تبدیل به پارک نمودند تا این که آثار شهیدان محو گردد. البته به مناسبت تدفین این شهیدان در آن مزار، پس از پیروزی انقلاب اسلامی آن پارک را پارک فدائیان اسلام نامیدند. روحش شاد

اگر اطلاعات و تصاویر بیشتری از این شهید دارید می توانید از طریق فرم زیر برای ما ارسال نمایید.